Elena ZAVULOVICI (1940-2023)O zi tristă atât pentru lumea culturală argeșeană, cât și pentru colectivul școlii noastre: doamna profesoară Elena Zavulovici, o pictoriță foarte talentată, o colegă apropiată, un suflet cald, o prietenă minunată, un OM de excepție a plecat dintre noi, lăsând în urma sa generații de elevi cărora le-a insuflat dragostea pentru pictură, împletind cu măestria sa sensibilitatea și culoarea, reușind să trezească în fiecare dintre noi frumosul și candoarea.O parte din viața sa a dăruit-o școlii “Mihai Eminescu”, dovada vie a talentului său și a valorii creațiilor sale fiind fresca din “Sala Eminescu”, “Anotimpurile”, sau cea din fostul cabinet de religie, pentru care îi vom rămâne mereu recunoscători. Cu multă finețe și profesionalism, cu har și dăruire, doamna profesoară i-a îndrumat pe elevii școlii noastre să-și publice creațiile în revista școlii “Aripi”, dar i-a și sprijinit pe cei mai talentați să realizeze propriile expoziții.


Cu atitudinea sa nobilă și distinsă, Elena Zavulovici se va bucura veșnic de respectul și afecțiunea noastră.Îl rugăm pe bunul Dumnezeu să dea pace și liniște sufletului său! 


Prof. Corina DUMITRESCU