A fost odată ca niciodată…, ZICI ca să ŞTIM


Constantin Raluca, clasa a VII-a D

Aşa cum ianuarie 2019 a debutat cu sărbătorirea Zilei Şcolii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești, luna februarie deschide noi orizonturi de cunoştere.

În ultima săptămână de şcoală din semestrul I, elevi şi profesori ai şcolii noastre s-au alăturat comunităţii ZICI ca să ŞTIM, sărbătorind Ziua Internaţională a Cititului Împreună 2019 alături de Asociaţia Citim Împreună România şi sute alte şcoli din ţară.

De la mic la mare, de la clasa pregătitoare până la clasa a VIII-a, îndrumaţi de cadrele didactice ale şcolii, elevii noştri au citit împreună din cărţi şi reviste, atlasuri şi ghiduri despre tainele fizicii şi matematicii, ale botanicii şi zoologiei, despre corpul uman şi aşezări geografice, despre astronomie, mecanisme şi motoare.

Au lucrat în echipe, informându-se despre importanţi oameni de ştiinţă şi descoperirile lor, despre curiozităţi ale naturii, au desenat şi au discutat despre ceea ce au aflat şi despre ce le-a plăcut cel mai mult. Lectura şi învăţarea prin poveste şi-au dovedit eficienţa, cu atât mai mult cu cât această ediţie a fost dedicată ştiinţelor.

Biblioteca şcolii ne-a fost gazdă caldă şi primitoare, ca de fiecare dată, îmbiindu-ne să lecturăm împreună şi să înţelegem rostul cărţii şi cititului pentru dezvoltarea noastră viitoare.

Mulțumim!


Prof. Lavinia Orășanu