Elevii Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” sărbătoresc „Ziua Mondială a Animalelor”

Pe 4 octombrie, elevii Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Pitești au desfășurat activități în cadrul Proiectului educațional interjudețean „Ziua Mondială a Animalelor” în parteneriat cu Palatul Copiilor din Pitești, Inspectoratul Școlar Județean Argeș, Școala Gimnazială „Ion Pillat”, Liceul cu Program Sportiv„ Viitorul”, CN„ I. C.Brătianu”-Pitești, CN„ I.L. Caragiale”-București, CN „Radu Greceanu”-Slatina, Școala Gimnazială Titu-Târg-Dâmbovița, Clubul Copiilor-Mioveni, Grădinița Specială„Sfânta Elena”, Școala Gimnazială Virgil Calotescu, Școala Gimnazială Moșoaia.

Proiectul este inițiat, organizat și coordonat de prof. Georgescu Daniela și prof. Miezu Camelia de la Palatul Copiilor din Pitești. Coordonatorii proiectului în școala noastră sunt: prof. dr. Haiducu Marian, prof. Tănăsescu Iris și prof.Popa Miana.

            În cadrul activităților, elevii școlii noastre au realizat desene, picturi, schițe, poezii, compuneri, afișe, postere, poze, toate având ca temă respectul, dragostea, compasiunea față de animale.Ca produs final, s-a realizat un panou expozițional expus in holul Palatului Copiilor din Pitești.

            Prin această activitate, am dorit conștientizarea elevilor cu privire la importanța ocrotirii animalelor, a educației pentru mediu, a educației ecologice.

Le mulțumim organizatorilor, coordonatorilor, tuturor elevilor implicați! La mulți ani sărbătoriților!…și nu uitați ce spunea Anatole France „ Până când nu iubești un animal, o parte a sufletului rămâne adormită”.