2019/06/13 – PROIECT: Premierea elevilor cu rezultate la concursuri și olimpiade școlare

Joi 13.06.2019, ora 18.00, în curtea interioară a Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești, frumos amenajată de festivitate, s-a tras cortina peste acest an şcolar. A fost un eveniment ce a încununat munca de un an a elevilor și cadrelor didactice, un an plin de momente unice, o demonstrație a opțiunii alegerii elevilor și părinților să studieze la una dintre cele mai prestigioase şcoli gimnaziale din Piteşti, locul unde se pun bazele unui învățământ de calitate și unei educaţii sănătoase. Acest lucru este punctat de rezultatele obţinute de elevii unității de învățământ la diferitele olimpiade naţionale, concursuri naționale, concursuri inter-judeţene şi alte întreceri şcolare la care elevii instituției de învățământ au luat parte.

Momentul simbol al predării cheii şcolii

În fiecare an, unul din mometele încărcate de sensibilitate și emoție, este cel în care este predată cheia şcolii. Astfel, Anda Theodora Robea, şef de promoţie 2019, elevă în clasa a VIII-a D, a predat cheia elevei cu cele mai bune rezultate la nivelul claselor a VII-a, Delia Achim, din clasa a VII-a C. Cele două eleve, în discursul lor, au mulţumit tuturor cadrelor didactice pentru devotamentul şi dragostea de care dau dovadă.

Anda Theodora Robea, clasa a VIII-a D:

Fiind ultima dată când vă vorbesc în calitate de elevă a Şcolii Gimnaziale „Mihai Eminescu“, după opt ani în care mi-am pavat drumul cu gustul dulce-amărui al provocărilor şi experienţelor vieţii de şcolar, vreau să le mulţumesc profesorilor şi profesoarelor pentru tot sprijinul oferit în tot acest timp. A fost o perioadă în care am încercat din suflet să mă autodepăşesc. Le urez succes tuturor şi sunt sigur că şi elevii care vor urma vor duce mai departe renumele acestei instituţii de învăţământ din Piteşti

Delia Achim, clasa a VII-a C

Pentru mine a primi cheia şcolii este o mare onoare şi o încununare a muncii mele de până acum. Rezultatele obţinute sunt datorită profesorilor care au investit mult efort şi muncă în mine. Le mulţumesc tuturor profesorilor pentru efortul depus de-a lungul timpului, oameni care m-au susţinut şi au predat de aşa natură încât toate aceste rezultate mi s-au părut normale. Le mulţumesc tuturor profesorilor care mi-au insuflat dragostea de carte.

Premierea elevilor Şcolii Gimnaziale „Mihai Eminescu“ cu rezultate la olimpiade și concursuri

Un alt moment cu adevărat deosebit în programul festivității, a fost premierea, cu sprijinul Asociației Părinților Elevilor Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești (A.P.E.S.M.E.P.), a tuturor elevilor care au obţinut rezultate notabile la cele mai importante concursuri şcolare. Astfel au fost premiaţi elevii care au obţinut rezultate deosebite la olimpiadele naţionale, fazele naționale și județene, la concursurile naţionale din calendarul Ministerului Educaţiei Naționale, concursurile regionale şi cele inter-judeţene. În urma analizei în consiliul de administrației și la nivelul A.P.E.S.M.E.P., conducerea școlii a subliniat decizia de a premia doar rezultate la competițiile mai sus enumerate, în contextul existenței unor foarte multe rezultate obţinute de elevi și la concursurile judeţene, asta pentru că ar fi fost depăşit timpul alocat acestei ceremonii.

Au fost momente de neuitat pentru că pe scenă au urcat toţi elevii care au făcut cinste unităţii de învăţământ, aceştia participând la nenumărate concursuri şcolare, obţinând premii cu adevărat importante. De data aceasta micuţii au primit premii constând în cărţi şi nu diferite sume de bani. Decizia aceasta a fost luată de comun acord de către A.P.E.S.M.E.P. şi Consiliul de Administraţie.

Toate rezultatele la concursurile școlare ale elevilor școlii noastre sunt disponibile pe site-ul instituției de învățământ, scoala11.eu

Premii pentru tombola jubileului revistei „Aripi“

Un alt moment emoţionant, asteptat cu nerăbdare, a fost premierea câștigătorilor tombolei organizate cu prilejul jubileului revistei Aripi. La acel moment a fost organizată o ceremonie, la Teatrul Alexandru Davila Pitești, iar acum au fost anunţaţi câştigătorii tombolei, în prezență unor reprezentanți ai sponsorilor, cărora, ținem să le mulțumim.

Festivitatea de acordare a premiilor la învățătură și disciplină

În finalul festivităților s-au acordat premii de excelență, premii și mențiuni pentru rezultate foarte bune la învățătură și disciplină, celor mai merituoși elevi ai  școlii.

Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu“ este locul unde elevii fac primii paşi spre o carieră de succes.

Felicitări!

Sărbătoarea sfârșitului de an școlar 2018/2019

Momentul simbol al predării cheii şcolii

Anda Theodora Robea, clasa a VIII-a D:

Delia Achim, clasa a VII-a C

Premii pentru tombola jubileului revistei „Aripi“

Festivitatea de acordare a premiilor la învățătură și disciplină

Felicitări!