Școala „Mihai Eminescu” – școală prietenoasă cu natura!


Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești participă în anul școlar 2019-2020 la Programul Școli Prietenoase cu Natura derulat de Societatea Ornitologică Română, un program de educație pentru natură inclus în Calendarul Activităților Educaționale Naționale (CAEN).

Programul se află la cea de-a patra ediție, anul trecut, înregistrând o participare de aproape 14.000 de elevi . Programul Școli Prietenoase cu Natura are ca scop protejarea biodiversității și educația ecologică în școli.


Regulament_Ghid_Scoli-Prietenoase-cu-Natura_2019-2020


Prin acest proiect dorim să încurajăm fiecare proprietar de grădină și fiecare profesor sau elev să își împartă spațiul cu speciile urbanizate și chiar să le ajute prin câteva acțiuni simple, precum: amplasarea unui cuib artificial, a unei adăpători sau hrănirea păsărilor în timpul iernii.