Ziua Mondială a Animalelor – 5 octombrie 2019

În săptămâna 30 septembrie-6 octombrie 2019, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești a participat la activitățile proiectului județean dedicat Zilei Mondiale a Animalelor.



Proiectul educațional județean, coordonat la nivelul școlii noastre de prof. dr. Haiducu Marian, prof. Tănăsescu Iris, prof. Popa Miana și prof. Pantazică Nadia s-a constituit dintr-o diversitate de activități (workshop-uri, prezentări PPT, expoziții de desene, colaje, afișe) la care au participat elevii noștri, alături de cadre didactice și elevi din școlile partenere.

Scopul proiectului a fost acela de conștientizare a importanței tuturor animalelor  pentru om și pentru existența vieții pe Terra, realizarea unei deschideri culturale multidimensionale care să-i sensibilizeze pe elevi și să determine dorința lor reală de a le proteja.