Ziua Educaţiei, dedicată Centenarului Marii Uniri, la Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu”

Acţiunea educativă a fost inițiată, organizată şi desfăşurată de elevii clasei a VIII-a B a Şcolii Gimnaziale „Mihai Eminescu”, între orele 14,00-15,00, în sala de clasă, coordonați de d-na Săndoiu-Matei Magdalena, profesor de istorie, în colaborare cu d-na Badea Marinela, profesor diriginte, şi Asociația Națională Cultul Eroilor Regina Maria, Filiala Argeș sub deviza Uniţi în cuget şi-n simţiri la ceas aniversar de centenar !”

Evenimentul cultural-istoric educativ a presupus implicarea activă a elevilor, a cadrelor didactice și a reprezentanților Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, Filiala Argeș.

Ordinea de zi a activităţii a fost următoarea:

• cuvânt de deschidere rostit de d-na prof. Magdalena Matei-Săndoiu prin care a argumentat și motivat desfășurarea activității, iar la final a propus un moment de reculegere și omagiu pentru toți eroii neamului;
  • prelegere despre eroi susţinută de d-na. Nuşa Cantemir, vicepreşedinte al Asociaţiei Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”;
  • prezentarea eseurilor tematice redactate de elevele: Alexia Arghira, Dichel Daria, Manea Teodora, Marcu Ariana;
  • prezentarea de desene tematice realizate de elevele: Alexe Antonia, Alexe Rebeca,  Coman Maria, Diţă Andrada, Moroacă Beatrice;
  • prezentarea poeziei tematice realizată de eleva Păun Diana;
  • vizualizarea unor filme documentare despre Ecaterina Teodoroiu, eroina de la Jiu şi despre 1 Decembrie 1918, urmate cu dezbateri interactive;
  • prelegere despre Centenarul Marii Uniri, dl. director Marian Haiducu, d-na dir.adj. Iris Tănăsescu, d-na înv. Nadia Pantazică, consilier educativ şi d-na prof. Badea Marinela.

Elevii au venit în contact cu evenimentele trecutului istoric, cu evenimentele actuale istorice, cu personalități marcante militare care s-au remarcat în Primul Război Mondial şi Al Doilea Război Mondial și totodată cu eroii noștri argeșeni.

La activitate au participat elevii clasei a VIII–a B însoţiti de cadrele didactice:

• dl. director prof. dr. Marian Haiducu
  • d-na dir.adj. prof. Iris Tănăsescu
  • d-na înv. Nadia Pantazică, consilier educativ.
  • d-na prof. Badea Marinela
  • d-na prof. istorie Săndoiu-Matei Magdalena
  • d-na Nuşa Cantemir, vicepreşedinte al Asociaţiei Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, Filiala Argeş.