Ziua Internațională a Francofoniei – 20.03.2019


Ziua Internaţională a Francofoniei, sărbătoarea dedicată limbii franceze, a fost celebrată şi de elevii Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești, sub îndrumarea doamnelor profesoare Chioveanu Ştefania şi Pascu Bianca.Elevii claselor a VI-a B, a VI-a D şi a VII-a C au recitat poezii, au cântat în limba franceză, au făcut proiecte despre ţările francofone şi au realizat desene având ca tematică simboluri ale Franţei şi sărbătoarea francofoniei.

Au fost activităţi în care copiii s-au simţit liberi să creeze, şi-au valorificat cunoştinţele dobândite, arătând aprecierea de care se bucură studiul limbii franceze în rândul elevilor şcolii noastre.

Acţiunea a avut ca scop cultivarea dragostei faţă de limba franceză, conştientizarea importanţei cunoaşterii acesteia şi deschiderea spre acceptarea diversităţii culturale.

Elevii s-au implicat cu mult interes în activităţi, s-au avântat într-o călătorie virtuală prin universul limbii şi civilizaţiei franceze.