Și în anul școlar 2022-2023, Școala ,,Mihai Eminescu” Pitești înseamnă excelență în educație!Ca și 2021-2022, anul școlar 2022-2023 a adus numeroase și importante rezultate Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești, din punct de vedere al participării elevilor săi la olimpiadele naționale și internaționale. Cu o colecție impresionantă premii și medalii, instituția de învățământ din Pitești își consolidează primul loc la nivel gimnazial în județul Argeș, situându-se pe unul din primele locuri la nivel național.


Rezultatele reprezintă o încununare a eforturilor depuse de-a lungul timpului de corpul profesoral, a sprijinului și încrederii acordate de părinții elevilor școlii în potențialul instituției de învățământ. Nu în ultimul rând, rezultatele reprezintă și o consecință a faptului că în perioada de pandemie, la nivelul instituției s-a derulat un învățământ de calitate, în condițiile existenței unui sistem performant de transmisie a cursurilor online.


Asociația Părinților Elevilor Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești (APESMEP) a premiat în cadru festiv, toți elevii care au avut rezultate la fazele națională și internațională ale olimpiadelor școlare.


Rezultatele ce reconfirmă această poziție a instituției de învățământ, sunt:


David MARGHIDAN, clasa a VIII-a
Maria-Ruxandra PANTAZICĂ, clasa a VIII-a


Andrei-Vlad HAIDUCU, clasa a VI-a


Mălina-Carla PAVEL, clasa a VIII-a


Rareș-Nicolae BUZATU MIHĂESCU, clasa a VI-a


Echipa de fotbal fete U12 a Școlii Gimnaziale ,,Mihai Eminescu” Pitești


Echipa de fotbal băieți U14 a Școlii Gimnaziale ,,Mihai Eminescu” Pitești


Irina-Ioana TACHE, clasa a VII-a

  • Premiul I la faza județeană, urmat de Participare la faza națională a Olimpiadei Naționale de Limbi Clasice: Greacă Veche, Brăila, 2023

Iosif-Flavius NIȚU, clasa a VII-a

  • Premiul I la faza județeană, urmat de Participare la faza națională a Olimpiadei Naționale de Lingvistică, București, 2023

Luca-Alexandru CONSTANTIN, clasa a V-a

  • Premiul I la faza județeană, urmat de Participare la faza națională a Olimpiadei Naționale de Informatică, Târgu-Mureș, 2023

Daria-Ioana RADU, clasa a VI-a

  • Premiul I la faza zonală, urmat de Participare la la faza națională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, Badminton Fete, Onești, 2023

,,ARIPI”, Revistă de literatură și artă a Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești

  • Premiul I la faza județeană urmat de participare la Concursul Național al Revistelor Școlare, 2023